De Patum de Berga is een uniek en spectaculair volksfeest dat jaarlijks plaatsvindt tijdens Corpus Christi in het Catalaanse stadje Berga. Het feest, dat door UNESCO is erkend als immaterieel cultureel erfgoed, combineert religieuze tradities met theatrale optochten, muziek en vooral veel vuur. De pleinen van Berga veranderen in een toneel vol kleur, rook en vonken waar de hele stad samenkomt.
De Patum gaat terug tot de Middeleeuwen en vindt zijn oorsprong in liturgische voorstellingen en processies. Tijdens het feest trekken reuzen, draken, duivels en andere mythische figuren door de straten, begeleid door trommels en muziek. Elke figuur en act heeft zijn eigen betekenis, vaak verbonden aan religieuze of historische thema's.
Wat de Patum de Berga zo bijzonder maakt, zijn de "saltos" - momenten waarop de figuren in het publiek springen terwijl vuurwerk knettert en vonken door de lucht vliegen. Bezoekers worden omringd door een intens samenspel van geluid, licht en energie. Het is een zintuiglijke ervaring die je niet snel vergeet en die het beste wordt beleefd midden tussen de feestvierders op het centrale plein.
Periode: 17-21 juni (update volgt)